Bitki beslemede uzman kuruluş
Bitki beslemede uzman kuruluş
Yetiştiricilik Besin noksanlıkları Ürünler Genel bilgiler Havale bilgileri

AĞAÇLARIN ÖNEMİ

 

Büyük ormanlar bir bakıma "dünyanın akciğerleridir: çünkü canlıların yaşaması için gerekli olan oksijenin büyük bölümünü ormanlar sağlar. Ayrıca kökleriyle toprağı tutarak toprak kaymasını, aşınmayı ve su baskınlarını önleyen de ağaçlardır. Ağaçlarda barınan ve besinini ağaçlardan sağlayan sayısız hayvan yaşamını ormanlara borçludur. Her

Ramazan Yıldırım Heykeltıraş
Ahşap oyma hat sanatı nasıl yapılır 1. bölüm
 ağacın hemen hemen bütün bölümleri odunu, kabuğu, özsuyu, kökleri, yapraklan, meyveleri ve tohumları insanlarca değerlendirilir. Hem yakacak olarak kullanılan, hem de kereste, kontrplak, kâğıt, plastik maddeler, mobilya ve ahşap eşya, demiryolu traversleri gibi sayısız ürünün hammaddesi olan odun ağaçlardan elde edilir.

 

Zeytin, fındık, ceviz ve badem ağaçları ile elma, portakal, şeftali, muz gibi meyve ağaçları besin kaynağı olarak önem taşır. Tarçın, karanfil, küçük Hindistan cevizi gibi bazı baharatlar da gene ağaçlardan elde edilir.

 

Kahve ve kakao, ağaç tohumlarının öğütülüp suda kaynatılmasıyla hazırlanan birer içecektir. Ağaçlardan elde edilen öbür ürünler arasında arapzamkı. kehribar gibi çeşitli zamk ve reçineler: kauçuk: özellikle meşe ve Akasya ağaçlarının kabuğundan elde edilen ve derilerin islenmesinde kullanılan tanen: kâfur ve okaliptüs gibi hoş kokulu uçucu yağlar: zeytinyağı ve tong yağı gibi bitkisel sıvı yağlar: boya, vernik ve cilaların inceltilmesinde kullanılan terebentin yağı: özellikle mantar meşesinin kabuğundan elde edilen sise mantarları: bitkisel mumlar: akcaagac ve palmiyeden eldeg edilen şekerler: kının ve kaskara gibi ilaçlar: daha çok can yeleklerinin, şilte ve yastıkların doldurulmasında kullanılan kapok (Cava pamuğu) gibi bitkisel lifler sayılabilir. Bütün bunlardan başka güzel görünümleriyle çevremizi süsleyen, yapraklarıyla gölge veren ağaçlar toprak kaybını önlemek ve rüzgârları kesmek için de dikilir. Doğadaki hayvanlara barınak ve yiyecek sunan ağaçlar yabanıl yaşam için çok önemlidir.

 

Bunca zenginliğin kaynağı olan koruluklar ve ormanlar ayrıca kent yaşamından bunalmış insanların sıkıntılarını atıp dinlenebilecekleri yerlerdir. Çağlar boyunca insanlar sanat ve edebiyat yapıtlarında ağaçların ve ormanların güzelliğini övmüştür.

 

Dünyanın birçok yerinde ağaçların kesilerek yok edilmesi ürkütücü boyutlara ulaşır. Tarla ya da yol açmak için kesilmesiyle, bir yandan orman yangınlarıyla dünyamız giderek çoraklaşmaktadır. Hıristiyan ülkelerde de her yıl Noel kutlamalarında süslemek üzere milyonlarca ağaç kesilir. Hangi nedenle olursa olsun kesilen ağaçların yerine yenilen dikilmediği. Açılan bu alanlar çoğu kez tarla olarak kullanılır. Böylece üst üste birkaç yıl tarım yapıldıktan sonra toprak yoksullaşır ve kullanılmaz duruma gelir. Üstelik ağaçların yok olması ormanlarda yaşayan hayvanlara ve başka bitkilere de zarar verir. Ağaç ve ormanların insan eliyle yok edilmesi bütün dünyayı ilgilendiren en önemli sorunlardan biridir. Ağacı kutsal savan Eski Türkler doğan her çocuk için bir ağaç dikerlerdi, insanoğlunun çok sev borçlu olduğu doğaya saygısını gösteren bu güzel gelenek bugün ne yazık ki unutulmuştur.