GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
İNTERNETTE 3 AYLIK
İZLENME ORANLARIMIZ
YOL HARİTASI
 

TAHIL NEDİR?

 

Birçeneklilerin buğdaygiller familyasından, çeşitli büyüklük ve cinsten bir dizi bitkinin ortak adı; hububat.

 

İnsan ve hayvan beslenmesinde büyük önemi olan tahıllar dünyanın hemen her ülkesinde tarım bitkilerinin başta gelen bölümünü oluştururlar. Besin olarak kullanılan taneleri ya doğrudan doğruya ya da öğütülüp un hâline getirilerek tüketilir. Çok eskiden beri ekimi yapılan tahıl bitkileri aynı zamanda insanlığın neolitik devrinin esas unsurunu oluşturur.

 

Başlıcaları buğday, arpa, yulaf, çavdar, mısır, pirinç, darı vb.'dir. Bunlardan mısır ve pirinç genellikle oldukça sıcak bölgelerde yetiştiği hâlde, diğerleri daha serin iklimli yerlerde yetişir. Besin olarak kullanılmaları dışında kimi türlerinden (örneğin bira yapımında kullanılan arpa) sanayide de yararlanılır.

 

Tahıllar Türkiye tarımında önemli yer tutarlar. 1980'de tahıl ekimine ayrılan toplam alan 13.292.000 hektardır. Bu miktar toplam tarım alanının yaklaşık %47'sini oluşturur. 1980 yılındaki toplam tahıl üretimiyse 24.322.000 tondur. Bunun 16.500.000 tonunu buğday oluşturur. Buğdaydan sonra en çok üretilen arpa (5.300.000 ton) ve mısırdır (1.240.000 ton).

 

Dünyanın başlıca tahıl bölgeleriyse ABD, Ukrayna, Çin, Romanya, İspanya, Fransa, İtalya ve Kuzey Afrika ovalarıdır.

 

Tahıl, genellikle buğdaygillerden hasat edilen ürünlere ve onların tohumlarına verilen addır.

 

Dünyanın heryerinde yaygın olarak bulunan, yiyecek olarak tüketilen bitki ürünleridir. Günlük hayatta ekmek ve ürünlerinin yapımlarında un halinde kullanılırlar. Bununla beraber kullanım alanları geniş olan ürünledir. Bu Familyanın 400 civarında cins ve 4500 civarında tür içerdiği bilinmektedir. Tahılların dünyada 614 milyon hektar üzerinde işlendiği bilinmektedir. Tahılların ülkelere ve bölgelere göre dağılımına bakıldığında ise Avrupa, Kuzey Amerika ve Yakın Doğuda buğdayın yaygın olduğu gözlenirken, Uzak doğu ülkelerinde Pirinç olduğu görülmektedir.

 

Tahıl çeşitleri

 

Serin iklim tahılları

Arpa

Yulaf

Çavdar

 

Sıcak iklim tahılları

Mısır

Sorgum

Darı

Pirinç

 
MERKEZ
ÖZLER YILDIRIM    
0 532 521 67 47               0 324 234 09 63

Hal mahallesi Mertoç gıda toptancıları sitesi A blok No 5   MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0 543 220 32 00          

HALİLİYE    ŞANLIURFA


ozleryildirim@gmail.com