Bitki beslemede uzman kuruluş
Bitki beslemede uzman kuruluş
Yetiştiricilik Besin noksanlıkları Ürünler Genel bilgiler Havale bilgileri

BEŞKAYALAR TABİAT PARKI

 

Beşkayalar Tabiat Parkı

 

Kocaeliİli, Gölcük İşletme Müdürlüğü Yuvacık ve Naldöken Orman İşletme Şeflikleri sınırları içinde kalan Beşkayalar Tabiat Parkı  27.02.1998 tarih ve 190sayılı Bakanlık Oluru ile tescili yapılmıştır. Tabiat parkı mevcut alanı 1.154Ha'dır.  21.07.2011’de 279,39 ha’lık sınır genişlemesi talep edilmiştir.

Kocaeli il sınırları dahilinde yeralan Beşkayalar Tabiat Parkı, Bölge olarak Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü, Gölcük Orman İşletme Müdürlüğü Servetiye karşı, Servetiye Camii Düzü Köyü, Beşkayalar mevkiinde bulunmakta olup İzmit'e 26 km. mesafededir. Ulaşımı sağlayan yolun bir bölümü asfalt, bir bölümü de stabilize durumdadır. Keza yöre İstanbul'a 116 km.,Bursa'ya 140 km., Adapazarı'na 60 km. ve İznik'e 25-30 km. uzaklıktadır.

Beşkayalar mevkii; vadi boylarında bilimsel ve eğitsel açıdan zengin çeşitliliğe sahip bitki örtüsü ve manzara açılımları ile eşsiz doğal güzellikler sergileyen ve bu özellikleri derin kanyonları ile desteklenen bir sahadır.

 

Bu özellikleri yanında, yaban hayatı ve açık hava rekreasyonu yönünden zengin bir potansiyel arz eden yöre, yaylaları, mağaraları, çadırlı kamp alanları ve treaking güzergahları ile de ayrı bir öneme sahiptir.

 

Bursa ili sınırları içerisinden doğan Sıcak dere ile Sakarya İl sınırları içerisinden doğan Soğukdere'nin Bahçecik Beldesinin güney doğusunda birleşmeleri ile Kirazdere oluşmakta ve bu dere İzmit Körfezine dökülmektedir.Bu dereleri çevreleyen yaklaşık 2500 Ha. orman alanı, sahip olduğu doğal fizyo coğrafik yapısı, bitki örtüsü, yaban hayatı özellikleri ve manzara güzellikleri ile açık hava rekreasyonu yönünden kaynak ve manzara bütünlüğü sağlayacak özelliklere sahiptir. Yörenin Beş kayalar ismini alması da bu derelerin birleşme noktasında bulunan beş adet yüksek kayalıktan ileri gelmektedir. Yörede Menekşe Yaylası da yer almakta olup, bu yayla yüksek değerde turizm potansiyeline sahiptir.

 

Yörede; karaçam, porsuk, göknar, kayın, meşe, gürgen,akçaağaç, karaağaç, ıhlamur, , kestane, dişbudak, kavak, papaz külahı, çınar,fındık, kızılağaç, çitlenbik, üvez, kızılcık, karayemiş, mürver türleri, ormangülü, yabani elma, yabani erik, yabani kiraz, orman sarmaşığı, smilax, böğartlen, güzel avrat otu, dul avrat otu, öküz gözü, sığır kuyruğu, çançiçeği, kabalak, geğik dili, sütleğen, nane, civan perçemi, sedum, menekşe,sinir otu, ısırgan, gallium, asperula, yabani çilek, daphne ponticum, kantoran türü flora ile karşılaşılmaktadır. Yöre yaban hayatı yönünden oldukça zenginbir potansiyele sahip bulunmaktadır. Bölgede kurt, ayı, çakal, tilki, domuz, tavşan ve sincap gibi hayvanlar dikkati çekmektedir.

 

Beşkayalar Mevkii; Ankara, İstanbul, Bursa ve Kocaeli illerinin hemen hemen orta yerinde yer alan,vadi boylarındaki bitki örtüsü ve derin kanyonları ile zenginleşen, değişik manzara açılımları ile eşsiz doğal güzellikleri sergileyen bir sahadır. Bu özellikleri ile yakın çevresindeki illerden hafta sonları gruplar halinde günübirlik, kamp ve treaking ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.