Bitki beslemede uzman kuruluş
Bitki beslemede uzman kuruluş
Yetiştiricilik Besin noksanlıkları Ürünler Genel bilgiler Havale bilgileri

GÜRLEYİK TABİAT PARKI

 

bulunduğu il

Karabük/Safranbolu

 

kapladığı alan (ha)  15

 

İlan tarihi 2011

 

ort.yükseklik(m)  1050

 

alan karadeniz bölgesi’nin batı karadeniz bölümü’nde, karabük ilinin safranbolu ilçesinin göğören köyü sınırları

Ramazan Yıldırım Heykeltıraş
Dremel ler için FREZE aparatı yapmak
 içerisinde yer alır. sahanın karabük otogarına uzaklığı 23 km'dir.

 

gürleyik tabiat parkı safranbolu ilçesinin göğören sınırlarındadır. sahanın en büyük avantajı karabük-bartın devlet karayolu üzerinde yer almasıdır. karabük-bartın otobüsleri kullanılarak sahaya ulaşmak mümkündür. tabiat parkı ile karabük-otogar arasındaki mesafe 23 km'dir. karabük’e ankara ve istanbul’dan düzenli olarak otobüs  seferleri vardır.

 

sahanın en büyük avantajı karabük-bartın devlet karayolu üzerinde yer almasıdır. karabük-bartın otobüsleri kullanılarak sahaya ulaşmak mümkündür. geniş oyun alanları, çocuk park, kamp alanları gibi imkanlar sunmaktadır.

 

Kaynak değerler

alan ulusal ve uluslararası düzeyde bir kaynak değerine sahip olmamakla birlikte önemli bir yeşil olarak değerlendirmek mümkündür.

 

Kültür

 

saha yöre halkının kültürünün bir parçası olan rekreasyon ihtiyacına hizmet etmektedir.

 

flora

flora aleminin öksin bölümüne dahildir. alan  bütünüyle doğal orman sahası içerisinde yer alır.

 

Akarsu havzasındaki ormanın hakim elemanlarını geniş yapraklı ağaçlar oluşturur. bunlar arasında, kayın (fagus orientalis), gürgen (carpinus betulus) ve meşe türleri (quercus sp) ile ibrelilerden köknar (abies nordmanniana subsp. bornmülleriana) öncelikle sayılabilir.

 

 Vadi boyunca yapılacak bir yürüyüş sırasında ayrıca, akarsuya yakın kesimlerde kızılcık (cornus mas), adi fındık (corylus avellana), ve böğürtlen (rubus sp) gibi ağaççık ve çalılara; çeşitli sarmaşık türlerine(hedera helix, clematis sp...) ve çok sayıda otsu tür ile kaya yüzeylerini kaplayan liken ve yosunlara da rastlanır.

 

fauna

 

sahada memeli hayvanlar ayı, kurt, tavşan, kirpi, yaban domuzu, sansar, gelincik, karaca gibi türlerle boreal orman kuşağı yaban hayatı varlığının tüm özelliklerini taşır.

 

sahada ormana bağlı kuşlar yanında yer yer göçmen kuşlar da görülür.

 

tesis

çeşme, tuvalet, yağmur sığınağı, oyun alanları