Bitki beslemede uzman kuruluş
Bitki beslemede uzman kuruluş
Yetiştiricilik Besin noksanlıkları Ürünler Genel bilgiler Havale bilgileri

ŞEHİT ŞERİFE BACI TABİAT PARKI  

 

İlan tarihi: 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nun 3. Maddesi gereği ve Bakanlık Makamının 11.07.2011 gün, B.18.0.DMP.0.02.01.401-03-903 sayılı OLUR’u ile “Tabiat Parkı” olarak ilan edilmiştir.

 

Alanı: 10 ha

 

İl ilçe köy: Kastamonu- Merkez İlçe –Kadıdağı Mevkii

 

Ulaşım bilgileri: Kastamonu – Çankırı devlet karayolu üzerinde bulunan Tabiat Parkı Kastamonu Merkezine 12 km. uzaklıkta olup asfalt yolla ulaşım sağlanmaktadır. Deniz seviyesinden 700 mt yükseklikte bulunmaktadır.

 

Tesis bilgileri: Giriş Kontrol, Kır Gazinosu, Büfe, Alışveriş Ünitesi, 2 adet Fırın, Bekçi Evi, 2 adet WC, Voleybol sahası, Basketbol Sahası, 3 adet Çocuk Oyun Alanı, 2 adet Çeşme, 2 adet Bulaşık Yıkama yeri, 4 adet Kameriye, Depo, Otopark ve Anıt mevcut kullanımdadır.

 

Biyolojik çeşitlikleri:

 

Flora: Şehit Şerife Bacı Tabiat Parkını oluşturan Sarıçam (Pinus Silvestris) ve Karaçam (Pinus nigra) türler arasında sayılabilir.

 

Fauna: Saha civarında ayı, kurt, tavşan, kirpi, yaban domuzu, sansar gelincik, karaca gibi memeli hayvanlara rastlanabilmektedir. Sahada ormana bağlı kuşlar yanında yer yer göçmen kuşlar da görülür.

 

Memeliler: Karaca, domuz, kurt,  tilki, sansar, gelincik, tavşan, sincap

 

Kuşlar: Çulluk, bıldırcın,  doğan, baykuş, karga, tahtalı güvercin, , göçmen kuş türleri

 

Sürüngenler: Yılan, kaplumbağa, kertenkele

 

Ziyaretçi yönetimi ile alakalı bilgiler ve ziyaretçilere uyarılar: Doğa yürüyüşleri, manzara seyiri, piknik ve çadır kampı yapılabilir.  Sahanın geleceğe sağlıklı bir şekilde aktarımı için alandaki bilgilendirme ve uyarı levhaları dikkate alınmalıdır.