GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
İNTERNETTE 3 AYLIK
İZLENME ORANLARIMIZ
YOL HARİTASI
 

YEŞİL YUVA TABİAT PARKI

 

İlan tarihi: 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nun 3. Maddesi gereği ve Bakanlık Makamının 11.07.2011 gün, B.18.0.DMP.0.02.01.401-03-903 sayılı OLUR’u ile “Tabiat Parkı” olarak ilan edilmiştir.

 

Alanı: 5 ha

 

İl ilçe köy: Kastamonu- Abana İlçesi –Hacıveli Mevkii

Ramazan Yıldırım Heykeltıraş
Ahşap oyma bıçakları nasıl yapılır

 

Ulaşım bilgileri: Abana-Çatalzeytin devlet karayolu üzerinde bulunan Tabiat Parkı Kastamonu Merkezine 97 km. ve Abana’ya 3 km. uzaklıkta olup asfalt yolla ulaşım sağlanmaktadır. Kastamonu Abana arası otobüs ve minibüs ile ulaşım imkanı bulunmaktadır.

 

Tesis bilgileri: Giriş Kontrol, İdare Binası, 2 adet Otopark,  3 adet Çeşme , WC, su deposu, 1 adet çocuk oyun alanı, 2 adet yağmur barınağı,  WC -DUŞ,  mutfak mevcut durumdadır.

 

Biyolojik çeşitlikleri:

 

Flora: Yeşilyuva Tabiat Parkını oluşturan kayın (Fagus orientalis), gürgen (Carpinus betulus), kestane (Castanea sativa) ve meşe türleri (Quercus sp.) ile ibrelilerden  Sarıçam (Pinus Silvestris) ve Kızılçam (Pinus brutia) türler arasında sayılabilir.

 

Fauna: Saha civarında tavşan, kirpi, yaban domuzu, sansar, gelincik, karaca gibi memeli hayvanlara rastlanabilmektedir. Sahada ormana bağlı kuşlar yanında yer yer göçmen kuşlar da görülür.

Memeliler: Karaca, domuz, kurt,  tilki, sansar, gelincik, tavşan, sincap

Kuşlar: Çulluk, bıldırcın, kestane kargası, sakarmeke, doğan, baykuş, karga, ağaçkakan, Sürüngenler: Yılan, kaplumbağa, kertenkele

Ziyaretçi yönetimi ile alakalı bilgiler ve ziyaretçilere uyarılar: Denize girilebilir, doğa yürüyüşleri, manzara seyiri, piknik ve çadır kampı yapılabilir.  Can güvenliği ve sahanın geleceğe sağlıklı bir şekilde aktarımı için alandaki bilgilendirme ve uyarı levhaları dikkate alınmalıdır.

 
MERKEZ
ÖZLER YILDIRIM    
0 532 521 67 47               0 324 234 09 63

Hal mahallesi Mertoç gıda toptancıları sitesi A blok No 5   MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0 543 220 32 00          

HALİLİYE    ŞANLIURFA


ozleryildirim@gmail.com