GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
  BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
İNTERNETTE 3 AYLIK
İZLENME ORANLARIMIZ
YOL HARİTASI
 

GOLDEN ZINC Yaprak Gübresi

 

Bitkileriniz artık soğuk stresine girmeyecek.

 

En yüksek oranda alınabilir çinko içerir.

Çinko eksikliğinde meydana gelen ürün kayıplarını önler.

Meyve gözü oluşturur, çiçek ve yaprak oluşumunu teşvik eder.


  100 TL

  360 TL

Kamçılaşmayı ve yapraklardaki rozetleşmeyi önler.

Kötü hava koşullarına mukavemet sağlar, düşük sıcaklıkta köklerin çalışmasına yardımcı olur.

Özellikle biberde takozlaşmayı ve rozetleşmeyi önler.

Golden Zinc yaprak gübresi her türlü zirai ilaçla karıştırılabilir.

   

 Yüksek oranda kireç içeren ve yüksek pH' a sahip olan topraklarda çinko çok düşük düzeylerde bulunur.

 

Yıkanmış, asidik topraklarda da bitkinin alabileceği çinko miktarı oldukça düşüktür. Tüm bu toprak şartlarında yetişen bitkilerde çinko noksanlığı simptomları görülür.

 

Fazla miktarda fosforlu gübrelemenin yapıldığı yerlerde yüksek fosfat konsantrasyonu bitkilerde metabolik bozukluk yaratarak çinko noksanlığına sebep olur. Aynı şekilde toprağa fazla miktarda uygulanan organik madde çinkoyu bağlayarak bitki köklerinde alımı güçleştirir.

 

Toprağın ıslaklık veya ağır tekstürlü olması nedeniyle yetersiz havalanması, düşük sıcaklık, su yetersizliği gibi faktörlerde çinkonun hareket kabiliyetini azaltarak noksanlığa neden olmaktadır.

 

Yüksek oranda kireç içeren ve yüksek pH' a sahip olan topraklarda çinko çok düşük düzeylerde bulunur. Yıkanmış, asidik topraklarda da bitkinin alabileceği çinko miktarı oldukça düşüktür. Tüm bu toprak şartlarında yetişen bitkilerde çinko noksanlığı simptomları görülür.

 

Golden Zinc sadece yapraktan değil topraktan da kullanılabilir. Düşük dozajı sayesinde Golden Zinc 'in dönüme maliyeti de son derece ekonomiktir. Çinko noksanlığı görüldüğü durumlarda 100 litre su ile bir dönüme 50-70 cc golden zinc yapraktan veya 500 cc damlama sulama ile topraktan uygulanabilir.

 

Çinko noksanlığının simptomları yapraklarda damarlar arası kloroz şeklinde ortaya çıkar. Yapraklarda damarlar yeşil kalırken, damarlar arasında renk açık yeşil, sarı ve hatta beyaza döner. Bitki bünyesinde hareket kabiliyeti düşük olan çinko noksanlığında, yaşlı yapraklarda genç yapraklara çinko taşınmaz ve noksanlık ilk olarak genç yapraklarda görülür. Sürgün uçlarında rozet oluşumu görülür. Ağaçlarda yapraklar seyrekleşir, tomurcuk sayısı azalır ve bazı tomurcuklar açılmadan kalır. Sürgünlerde ölümler olur ve yapraklar erken dökülür.

 

Çinko noksanlığı simptomları yapraklarda damarlar arasında kloroz şeklinde ortaya çıkar. Yapraklarda damarlar yeşil kalırken, damarlar arasında renk açık yeşil, sarı ve hatta beyaza döner. Çinkonun bitki bünyesinde hareket kabiliyeti iyi olmadığından, noksanlık halinde yaşlı yapraklardan yeni oluşan yapraklara çinko taşınamaz. Bu nedenle de noksanlık belirtileri genç yapraklarda kendini belli eder Meyve ağaçlarında yaprak oluşumu olumsuz etkilenir. Sürgün uçlarında rozet teşekkülü görülür. Rozet oluşumu norm yapraklara göre 20 – 30 kere daha küçük, çok sayıda yaprağın sık bir şekilde bir arada toplanarak meydana getirdiği rozete benzer bir oluşumdur. Ağacın yaprak sistemi seyrekleşir. Tomurcuk sayısı azalır ve bazı tomurcuklar açılmadan kalır. Sürgünler ölür ve yapraklar erken dökülür. Genellikle yapraklarda 20 ppm düzeyinde çinko noksanlık sınırıdır.

 

Çinko noksanlığına özellikle meyve ağaçlarında sık rastlanır. En duyarlı meyve: turunçgiller ve şeftalidir. Tarla bitkileri ve sebzelerden mısır, soya, pamuk, patates, fasulye, soğan çinko noksanlığına duyarlı türlerdir. Lahana, havuç, marul, kereviz, bezelye ıspanak orta derecede duyarlı sebzelerdir. Buğdaygiller çinko noksanlığına duyarlı olmakla birlikte, çinko miktarı aynı derecede düşük olan topraklarda yetişen buğdaygil bitkilerinde yapılan çinko gübrelemesinden çok olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

 

ÜRÜN ADI KULLANIM ZAMANI DOZ
BAĞ Çiçeklenme öncesi 1. uygulama ve hasat sonrası erken sonbaharda (yapraklar dökülmeden) 2. uygulama yapılır. 80 cc
100 cc
PORTAKAL, LİMON, MANDALİNA, ELMA, ERİK, KİRAZ, AYVA, FINDIK Gözler patladığında ve çiçeklenme bittikten sonra uygulanır. En önemli uygulama zamanı ise meyve toplandıktan sonra (yapraklar henüz düşmeden) yapılandır. Gelecek ilkbaharın gözlerinde çinko birikimine ve sağlıklı yeni sürgünlere olanak sağlar. 80 cc
100 cc
PAMUK Bitki boyu 10 – 15 cm olunca ilk ilaçlamayla birlikte 1. uygulama, tarak oluşumunda 2. uygulama yapılır. 50 cc
75 cc
MISIR, AYÇİÇEĞİ Bitki boyu 10 – 15 cm. olunca 1. uygulama yapılır. 50 cc
75 cc
BUĞDAY, ARPA, ÇELTİK Kardeşlenme döneminde tek uygulama yapılır. 50 cc
75 cc
DOMATES, HIYAR, BİBER, KABAK Çiçekten önce 1. uygulama yapılır. Daha sonra çinko eksikliği görüldüğü dönemlerde 2. uygulama yapılır. 70 cc
NOHUT, MERCİMEK, FASULYE, SOYA Bitki boyu 10 – 15 cm olunca 1 uygulama yapılır. 50 cc
75 cc
ŞEKER PANCARI, PATATES,  SOĞAN, SARIMSAK 4 – 6 yapraklı dönemde ilk uygulama. Daha sonra çinko eksikliği görüldüğü taktirde 2. uygulama yapılır. 50 cc
HAVUÇ, TURP, MARUL,   ISPANAK, LAHANA Bitki boyu 10- 15 cm olunca 1. uygulama yapılır. Daha sonra çinko eksikliği görüldüğü taktirde 2. uygulama yapılır. 50 cc
KAVUN, KARPUZ Bitki boyu 10 – 15 cm olunca 1. uygulama yapılır. 80 cc  
 
MERKEZ
ÖZLER YILDIRIM    
0 532 521 67 47               0 324 234 09 63

Hal mahallesi Mertoç gıda toptancıları sitesi A blok No 5   MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0 543 220 32 00          

HALİLİYE    ŞANLIURFA


ozleryildirim@gmail.com