Bitki beslemede uzman kuruluş
Bitki beslemede uzman kuruluş
Yetiştiricilik Besin noksanlıkları Ürünler Genel bilgiler Havale bilgileri

GOLDEN ZINC Yaprak Gübresi

Bitkileriniz artık soğuk stresine girmeyecek.

En yüksek oranda alınabilir çinko içerir.


  100 TL

  360 TL

Çinko eksikliğinde meydana gelen ürün kayıplarını önler.

Meyve gözü oluşturur, çiçek ve yaprak oluşumunu teşvik eder.

Kamçılaşmayı ve yapraklardaki rozetleşmeyi önler.

Kötü hava koşullarına mukavemet sağlar, düşük sıcaklıkta köklerin çalışmasına yardımcı olur.

Özellikle biberde takozlaşmayı ve rozetleşmeyi önler.

Golden Zinc yaprak gübresi her türlü zirai ilaçla karıştırılabilir.

 Yüksek oranda kireç içeren ve yüksek pH' a sahip olan topraklarda çinko çok düşük düzeylerde bulunur.

Yıkanmış, asidik topraklarda da bitkinin alabileceği çinko miktarı oldukça düşüktür. Tüm bu toprak şartlarında yetişen bitkilerde çinko noksanlığı simptomları görülür.

Fazla miktarda fosforlu gübrelemenin yapıldığı yerlerde yüksek fosfat konsantrasyonu bitkilerde metabolik bozukluk yaratarak çinko noksanlığına sebep olur. Aynı şekilde toprağa fazla miktarda uygulanan organik madde çinkoyu bağlayarak bitki köklerinde alımı güçleştirir.

Toprağın ıslaklık veya ağır tekstürlü olması nedeniyle yetersiz havalanması, düşük sıcaklık, su yetersizliği gibi faktörlerde çinkonun hareket kabiliyetini azaltarak noksanlığa neden olmaktadır.

Yüksek oranda kireç içeren ve yüksek pH' a sahip olan topraklarda çinko çok düşük düzeylerde bulunur. Yıkanmış, asidik topraklarda da bitkinin alabileceği çinko miktarı oldukça düşüktür. Tüm bu toprak şartlarında yetişen bitkilerde çinko noksanlığı simptomları görülür.

Golden Zinc sadece yapraktan değil topraktan da kullanılabilir. Düşük dozajı sayesinde Golden Zinc 'in dönüme maliyeti de son derece ekonomiktir. Çinko noksanlığı görüldüğü durumlarda 100 litre su ile bir dönüme 50-70 cc golden zinc yapraktan veya 500 cc damlama sulama ile topraktan uygulanabilir.

Çinko noksanlığının simptomları yapraklarda damarlar arası kloroz şeklinde ortaya çıkar. Yapraklarda damarlar yeşil kalırken, damarlar arasında renk açık yeşil, sarı ve hatta beyaza döner. Bitki bünyesinde hareket kabiliyeti düşük olan çinko noksanlığında, yaşlı yapraklarda genç yapraklara çinko taşınmaz ve noksanlık ilk olarak genç yapraklarda görülür. Sürgün uçlarında rozet oluşumu görülür. Ağaçlarda yapraklar seyrekleşir, tomurcuk sayısı azalır ve bazı tomurcuklar açılmadan kalır. Sürgünlerde ölümler olur ve yapraklar erken dökülür.

Çinko noksanlığı simptomları yapraklarda damarlar arasında kloroz şeklinde ortaya çıkar. Yapraklarda damarlar yeşil kalırken, damarlar arasında renk açık yeşil, sarı ve hatta beyaza döner. Çinkonun bitki bünyesinde hareket kabiliyeti iyi olmadığından, noksanlık halinde yaşlı yapraklardan yeni oluşan yapraklara çinko taşınamaz. Bu nedenle de noksanlık belirtileri genç yapraklarda kendini belli eder Meyve ağaçlarında yaprak oluşumu olumsuz etkilenir. Sürgün uçlarında rozet teşekkülü görülür. Rozet oluşumu norm yapraklara göre 20 – 30 kere daha küçük, çok sayıda yaprağın sık bir şekilde bir arada toplanarak meydana getirdiği rozete benzer bir oluşumdur. Ağacın yaprak sistemi seyrekleşir. Tomurcuk sayısı azalır ve bazı tomurcuklar açılmadan kalır. Sürgünler ölür ve yapraklar erken dökülür. Genellikle yapraklarda 20 ppm düzeyinde çinko noksanlık sınırıdır.

Çinko noksanlığına özellikle meyve ağaçlarında sık rastlanır. En duyarlı meyve: turunçgiller ve şeftalidir. Tarla bitkileri ve sebzelerden mısır, soya, pamuk, patates, fasulye, soğan çinko noksanlığına duyarlı türlerdir. Lahana, havuç, marul, kereviz, bezelye ıspanak orta derecede duyarlı sebzelerdir. Buğdaygiller çinko noksanlığına duyarlı olmakla birlikte, çinko miktarı aynı derecede düşük olan topraklarda yetişen buğdaygil bitkilerinde yapılan çinko gübrelemesinden çok olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

ÜRÜNLER KULLANMA TALİMATLARI DOZ

Bağ

Çiçeklenme öncesi 1. uygulama ve hasat sonrası
erken sonbaharda (yapraklar dökülmeden) 2. uygulama yapılır.
80 cc
100 cc

Portakal, Limon, Mandalina, Elma, Erik, Kiraz, Ayva, Fındık

Gözler patladığında ve çiçeklenme bittikten sonra uygulanır. En önemli uygulama zamanı ise meyve toplandıktan sonra (yapraklar henüz düşmeden) yapılandır. Gelecek ilkbaharın gözlerinde çinko birikimine ve sağlıklı yeni sürgünlere olanak sağlar. 80 cc
100 cc
Pamuk Bitki boyu 10 – 15 cm olunca ilk ilaçlamayla birlikte 1. uygulama, tarak oluşumunda 2. uygulama yapılır. 50 cc
75 cc

Mısır, Ayçiçeği

Bitki boyu 10 – 15 cm. olunca 1. uygulama yapılır. 50 cc
75 cc

Buğday, Arpa, Çeltik

Kardeşlenme döneminde tek uygulama yapılır. 50 cc
75 cc
Kavun, Karpuz Bitki boyu 10 – 15 cm olunca 1. uygulama yapılır. 80 cc

Domates, Hıyar, Biber, Kabak

Çiçekten önce 1. uygulama yapılır. Daha sonra çinko eksikliği görüldüğü dönemlerde 2. uygulama yapılır. 70 cc

Nohut, Mercimek, Fasulye, Soya

Bitki boyu 10 – 15 cm olunca 1 uygulama yapılır. 50 cc
75 cc

Şeker Pancarı, Patates,  Soğan, Sarımsak

4 – 6 yapraklı dönemde ilk uygulama. Daha sonra çinko eksikliği görüldüğü taktirde 2. uygulama yapılır. 50 cc

Havuç, Turp, Marul, Ispanak, Lahana

Bitki boyu 10- 15 cm olunca 1. uygulama yapılır. Daha sonra çinko eksikliği görüldüğü taktirde 2. uygulama yapılır. 50 cc