Bitki beslemede uzman kuruluş
Bitki beslemede uzman kuruluş
Yetiştiricilik Besin noksanlıkları Ürünler Genel bilgiler Havale bilgileri

KAUÇUK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Tropik ve subtropik bölgelerde yaşayan 500'den fazla türü vardır. Ağaç. ağaççık ve sarılıcı formda olabilirler. Önemli türleri Ficus elastica, yeşil oval yapraklı, Ficus elastica variegala alacalı yapraklı. Flcus lyrata buruşuk yapraklıdır.

İklim Özellikleri

Kış aylarında 16-18C’de bulundurulmalı, ancak en düşük sıcaklık 10C’nin altında olmamalıdır. Bitki 29C’nin üzerinde turgorunu yitirmeye başlar. Yüksek orantılı nem ister. Aydınlık, yarı gölge yerleri sever. Doğrudan yakıcı güneş ışığından korunmalıdır. Sonbahar ve kışın gölge yerlerde bulunduruldukları taktirde bitkinin yaşlı yaprakları sararır ve dökülür.

Üretim Tekniği

Kauçuk’un üretimi çelik ve hava daldırması ile yapılır. Çelikler tepe ve yaprak-göz çeliği tarzında ve Nisan-Haziran aylarında hazırlanır. Yan sürgünlerin uçlarından 3-4 yaprak içerecek biçimde ve genellikle 15-20 cm uzunluğundaki çelikler, son yaprağın gövdeyle birleştiği boğumun hemen altından kesilerek alınırlar. Yaprak-göz çelikleri ise, bitkinin fazla odunlaşmamış dallarından, bir göz ve bir yaprak içerecek biçimde, yaprakla dalın birleştiği boğumun hemen altından eğimli olarak kesilir. Kesim sırasında akan süt biraz kurumaya bırakıldıktan sonra, bir bezle silinerek temizlenir. Buharlaşma yüzeyini azaltmak için, çiçeklerin yaprakları uzunluğuna rulo şeklinde kıvrılarak rafya ile bağlanır. Daha sonra çelikler, hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kum karışımını içeren köklenme yastığına veya küçük saksılara dikilirler. Köklenme ortamının sıcaklığının 27C’de tutulması ve sislenme ile yüksek orantılı nem sağlaması halinde, çelikler 4-5 hafta içerisinde köklenirler. Diğer bir üretim şekli olan hava daldırması Mayıs-Temmuz ayları arasında yapılır. Bu yöntemde 6-7 hafta köklenme gerçekleşir. Yeni bitkiler ana bitkiden ayrılarak, büyüme kompostu dondurulmuş saksılara alınır.

Gübreleme

Her yıl Şubat-Mart ayları arası saksı değiştirme yapılır. Nisan-Ağustos ayları arası haftada bir kez 1-2 g/1 kompoze gübre verilir.

Sulama

Yazın bitkilere bol su verilmeli, çok sıcak havalarda yapraklar ıslak sünger ile sık sık silinmeli veya su püskürtülmelidir. Ekim’den Şubat’a değin dinlenme döneminde ise verilen su azaltılarak fazla nemden kaçınılmalıdır. Yanlış sulama yapılması halinde kışın fazla,yazın ise az su verildiğinde bitki kısa zamanda güzelliğini yitirir. Yaşlı yapraklardaki sararma ve bunu izleyen dökülmeler saksı toprağının gereğinden çok nemli tutulduğunu veya bitkinin orantılı nemi çok düşük bir yerde bulundurulduğunu gösterir.

Budama

Büyümenin erken devrelerinde dallanmayı teşvik ve çalı formunda bitki elde etmek amacıyla ilkbaharda uç alma yapılmalıdır.